Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Druhý život textilu

Projekt „Druhý život textilu“ bojuje se spotřebou textilu, pomáhá chránit životní prostředí, vzdělává jednotlivce i firmy a dává práci lidem se zdravotním znevýhodněním.

Naše organizace provozuje dva charitativní secondhandy Koloběh. Do těchto obchodů se oblečení dostává pouze darem – od jednotlivců a sbírkami oblečení ve firmách. Oblečení se v obchodě protřídí, pěkné kousky se prodají a z tržeb z prodeje se podpoří zaměstnávání lidí s handicapem. Co se využít nedá, putuje na recyklaci textilu. V rámci projektu oslovujeme a motivujeme různé firemní společnosti k recyklaci oblečení, doplňujeme přednáškami o tom, co se s oblečením děje. Projekt má tak víceúrovňový dopad. Brání plýtvání, dává jasný návod, kam s již nepoužívaným oblečením, nevyužité kusy textilu jsou předány dalším neziskovým organizacím nebo firmám, které textil dále využijí, např. ve výrobě. Textil díky tomu neskončí na skládkách a dostane šanci na „druhý život“.

Jak projekt pomáhá

Projekt pomáhá bojovat proti trendu „rychlé módy“. Jen v roce 2015 bylo celosvětově vyrobeno více než 100 miliard oděvů, 60 % z toho skončilo na skládce ještě týž rok (zdroj Redress, 2016). Tento trend neustále pokračuje. Oblečení je vnímáno jako spotřební zboží a často odkládáno po pár použitích. Většina lidí má přeplněné šatníky a neví, kam s oblečením, které je ještě v dobrém stavu, ale již ho nenosí. V případě, že oblečení vyhodíme do koše, putuje jako součást komunálního odpadu na skládku nebo do spalovny. Rozklad oblečení poté uvolňuje metan a přispívá k tvorbě skleníkových plynů. V České republice tvoří textilní a oděvní složky v komunálním odpadu asi 6 %, tudíž 200 000 tun (zdroj ČSÚ).

Náš projekt pomáhá tento trend měnit. Lidé mají díky naší činnosti možnost dát textilu druhý život – darovat ho a nebo naopak si nakoupit oblečení z druhé ruky u nás v obchodě a ještě výtěžek podpoří zaměstnávání lidí s handicapem, anebo je textil zrecyklován a využit na další zpracování – např. různé výplně ve výrobě, apod. Oblečení tedy nekončí na skládce, ale má své další využití. Zároveň v rámci projektu konáme osvětu, jak se dá textil z druhé ruky využít. Díky našemu projektu neskončí na skládkách cca 2,5 tuny textilu ročně.

Zapojte se i vy!

Máte ve skříni něco, co už dlouho nenosíte, nosit nebudete a přitom to stále má šmrnc?
Darujte to do Koloběhu! Pomůžete lidem s handicapem a ulevíte vaší skříni a zároveň se budete chovat ekologicky tím, že oblečení neskončí na skládce.

Máme zájem o dámské, pánské i dětské oblečení, hračky, bižuterii, boty, kabelky, cokoli, co je ještě v dobrém stavu, je to čisté a vyprané.

To, co se neprodá, putuje dále na zpracování textilu. Pokud máte doma oblečení, látky, apod., které se již nedá použít, je zničené či příliš zchátralé, neházejte je do popelnic, ale do textilních kontejnerů.  Tam ještě najdou své využití.

Děkujeme, že šetříte naši planetu!

Projekty

Co děláme
Pracuji, tedy jsem 2023-25
Posílení kapacit a profesionalizace organizace Borůvka Praha o.p.s. II.
Aktivity
Druhý život textilu
Seriál